Wieziemy pasażerom najlepsze życzenia

Świąteczny tramwaj

Ozdobiony światełkami, w czapce św. Mikołaja, z brodą i wąsami z przodu, a reniferem z tyłu, z poręczami jak gwiazdkowe cukierki, ozdobiony światełkami, pełen słodkich i nie tylko upominków – jak co roku w Toruniu w Mikołajki rozpoczął kursowanie świąteczny tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.

Jest już tradycją, że co roku 6 grudnia w Toruniu na trasę wyjeżdża świąteczny tramwaj. Tym razem inauguracyjny kurs odbył id pętli Olimpijska do Heweliusza, czyli linią nr 6 po otwartej trzy miesiące temu trasie tramwajowej łączącej centrum z północą Torunia.

- Tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji już od wielu lat w Mikołajki wyjeżdża na trasę przyozdobiony, z kolędowaniem w wykonaniu dzieci z „Domu harcerza”. To sprawia, że jest nam radośnie. To taki radosny moment wzajemnego obdarowywania się upominkami, uśmiechami. W tym roku mamy wyjątkową okazję, bo świąteczny tramwaj pojedzie po raz pierwszy nową trasą na północ Torunia. Z tego, ilu jest z nami pasażerów wynika, że ta trasa była bardzo potrzebnamówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Jak zwykle wieziemy pasażerom najlepsze życzenia, a przy okazji częstujemy także naszymi krówkami MZK i drobnymi upominkami, które przydadzą się chyba każdemu: odblaskami i długopisami dodaje prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. - Dziś jeździmy na linii nr 6, a w następne dni nasz odświętny pojazd będzie można spotkać na linii nr 1, 3 i 4

Podczas pierwszego przejazdu w świątecznym tramwaju nie zabrakło słodkości i drobnych upominków. Rozdawał je pasażerom prezydent Torunia Michał Zaleski, prezes MZK Zbigniew Wyszogrodzki, jego zastępca Piotr Rama i śnieżynki z MZK. W koszykach znalazły się m.in. wyprodukowane specjalnie na tę okazję krówki, długopisy, ołówki, odblaski i gwiazdki z życzeniami. Podróż umilały dzieci z Ogniska Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza”, które śpiewały kolędy i świąteczne piosenki.

Świąteczne motywy pojawiły się również na węźle przesiadkowym na al. Solidarności i na al. św. Jana Pawła II.

- Cieszymy się, że świąteczny tramwaj ruszył i że właśnie po nowej linii, bo dzięki temu wsiedliśmy niedaleko mojego mieszkania na Gołębiej, a wysiedliśmy praktycznie naprzeciwko mieszkania córki przy ul. Hubego – mówi pani Irena, która na mikołajkową przejażdżkę wybrała się z dwojgiem wnucząt. – Ta linia w ogóle jest dla mnie idealna, bo opiekuję się wnukami i teraz mam do nich bezpośredni dojazd.

- My co roku jedziemy pierwszym kursem, a potem też tak staramy się planować podróż, żeby trafić na świąteczny tramwaj – dodaje mama 12-letniego Patryka, wielkiego miłośnika komunikacji miejskiej. – A z nowych linii korzystamy na bieżąco, bo jeździmy nimi z naszego osiedla do pracy. Mieszkamy niedaleko nowej pętli, ja pracuję na starówce, a mąż za mostem, więc jest nam teraz bardzo wygodnie.

- Co roku staram się jechać tym tramwajem i jak zwykle jestem wzruszony. Żona nie żyje, dzieci nie mieliśmy, nie mam blisko rodziny, więc święta to dla mnie czas samotny. A tu jest tak wesoło. Mam chociaż trochę tego świątecznego nastroju – cieszy się starszy pan.

Świąteczny swing będzie kursował jako zwykły tramwaj rozkładowy w sieci komunikacji miejskiej od 6 grudnia 2023 do 6 stycznia 2024 roku.

6 grudnia, po inauguracyjnym przejeździe, będzie można go spotkać na linii nr 6.

Godziny odjazdów z pętli:

OLIMPIJSKA: 14:21 16:01 18:07 20:22 21:55

HEWELIUSZA: 15:07 16:47 18:50 21:05 22:35

Następnie będzie kursował:

7 – 10 grudnia – na trasie linii nr 3

11 - 17 grudnia - na trasie linii nr 1

18 – 24 grudnia – na trasie linii nr 4

25 – 31 grudnia – na trasie linii nr 3

1 – 6 stycznia – na trasie linii nr 1

Rozkłady jazdy na stronie www.mzk-torun.pl

Więcej zdjęć w galerii na stronie internetowej MZK i na Facebooku.